Ginegar предлага ново поколение термични екрани, които дават възможност на производителите да контролират условията за отглеждане в оранжерии и разсадници, за да създадат оптимална среда за качествено производство на култури. Тези екрани са леки, еластични, лесни за инсталиране и предлагат UV защита, както и:
Климатичен контрол - позволява намаляване на температурите през деня и контрол на микроклимата в оранжерии и разсадници, равномерно засенчване и дифузия на светлината, контрол на въздушния поток, защита от студ, защита от вредители.
Защита от директна слънчева светлина - предотвратява повреди, причинени от пряка слънчева светлина върху растения и плодове, и предотвратява прегряване в оранжерии. Екраните разсейват светлината, която преминава през тях, и увеличават степента на асимилация в завода.
Екранът Aluminet® на израелската фирма Ginegar е лек, еластичен и лесен за инсталиране екран, който предлага UV защита и микроклиматичен контрол в оранжерии и разсадници
Aluminet е висококачествен метализиран плетен екран. Лентите са произведени със специално антиоксидационно и UV-устойчиво покритие, което осигурява екрана дълготрайност. Екранът е изплетен в точна еднородна текстура.
Aluminet изравнява дневните / нощните температури, позволявайки контрол на микроклимата в оранжерии и разсадници. Тя осигурява равномерна сянка, контролира движението на въздуха и осигурява оптимално дифузно предаване на светлината на културите.
Алуминиевата топлинна завеса предпазва от измръзване и спестява енергия в отопляеми конструкции поради високата си отразяваща способност.
Характеристики и предимства
Какво представляват фотоселективните мрежи
Фотоселективните мрежи ChromatiNet са специално разработени цветни мрежи, които контролират растежа и качествата на растенията, чрез контрол на спектъра на светлината достигащ до тях. ChromatiNet се произвежда по патент на Ginegar (Израел), чрез многослойна технология на екструдиране със специални добавки. Мрежите ChromatiNet пропускат инфрачервените лъчи, подобно на черната мрежа. Изключение от това правило са сивата и алуминиевата мрежи, които са подходящи за защита от измръзване и слана. Добри резултати при отглеждането под фотоселективни мрежи са получени при много растения, като див керевиз, магданоз, различни видове салати, босилек, копър, пипер, ягода, ябълка, праскова, десертно грозде, банан, цитрусови плодове, домат, краставица и др. Най-популярни са червената, перлената, жълтата и синята мрежи. Перлената мрежа предпазва растанията от листни въшки и мозаечна болест.
Резултати от употребата на фотоселективни мрежи
Наблюдавани резултати при отглеждане под червена мрежа:
Размерът и теглото на салати Айсберг са се увеличили с 30% и в допълнение не се наблюдава придобиване на кафяв цвят на листата.
Добивът от пипер се увеличава от 30% до 40%. Разликата в добива при пипер идва основно от качеството плодове, като размерите на плода се запазват същите.
Размерите на декоративните храсти в разсадниците е с около 30% по-голям, спрямо тези отглеждани под стандартна черна засенчваща мрежа.
Добивът при отглеждане на босилек под червена фотоселективна мрежа се увеличава до 20%.
Перлената мрежа доказано дава предимство на производителите:
При ябълките се намалява количеството на слънчево прегаряне на плода с повече от 80%;
При краставици и пипер се предотвратява появата на краставична мозайка (CMV), причинена от листните въшки;
При домат се предотвратява бронзовост (TSWV).